EDITION 2015

LAUREATS 2015

 

ELECTRO DANCE

True (BE)

Lipka (GE) // True (BE) // Sprnva (ZH) // Oha Aho (GE) // Trinidad (BE)

 

URBAN HIP-HOP GROOVE REGGAE

Murmures Barbares (NE)

AOS° (VD) // Loraine Cotting (FR) // Murmures Barbares (NE) // Lady Bazaar (VD) // KoQa Beatbox (NE)

 

BEST LIVE ACT

Kadebostany (VD)

Kadebostany (VD) // Fai Baba (ZH) // The Chikitas (GE) // Pablo Nouvelle (BE) // Puts Marie (BE)

 

ROCK METAL

The Chikitas (GE)

The Chikitas (GE) // Suborned (AG) // Death
 By Chocolate (BE) // Scream
Your Name (BE) // Conjonctive (VD)

 

NATIONAL LANGUAGE

Kummerbuben (BE)

Pascal Gamboni (GR) // Juan Blanco (NE) // Jerrycan (GE) // Kummerbuben (BE) // Fedora Saura (TI)

 

PUBLIC AWARD

Mourah (BE)

Juan Blanco (NE) // Fedora Saura (TI) // Mourah (BE) // Schwellheim (BS) // Klischée (BE)

 

POP INDIE FOLK SONGWRITING

Elvett (GE)

Navel (BS) // Rival Kings (LU) // Elvett (GE) // Dans 
La Tente (LU) // The Rebels
 Of Tijuana (GE)

 

BEST EMERGING TALENT

FlexFab (NE)

Serafyn (BS) // FlexFab (NE) // Wolfman (ZH) // From Kid (GR) // Emilie Zoé (VD)

 

FONDATION SUISA AWARD

Kadebostany (VD)
MEMBRES DU JURY NATIONAL (sélection des nominés)
Electro / Dance Rock / Metal Pop / Indie / Folk / Songwriting Urban / Hip-Hop / Groove / Reggae National Language
Jérôme Soudan
Electron Festival
Genève
Michel May
Chauderon18
Lausanne
Ben Zumstein
La Parenthèse
Nyon
Pablo Vögtli
SRF Virus
Zürich
Chiara Fanetti
RSI Rete3
Lugano
Marion Meier
Zürich Openair
Zürich
Oliver Dredge
KiFF
Aarau
Damian Hohl
Palace
St.Gallen
Damien Frei
L’Amalgame
Yverdon
Flavio Tuor
Radio Rumantsch
Chur
Xaviere Sennac
Case à Chocs / La Superette Neuchâtel
Chrigel Fisch
RFV
Basel
Sandro Bernasconi
Kaserne / Open Air
Basel
Kathy Fluck
Dachstock
Bern
Dominique Iten
SRF3
Bern
Biru Bee
Club Bonsoir
Bern
Danilo Bavier
SRF Virus
Zürich
Michel Ndeze (Dyna- mike)
RTS – Couleur3
Lausanne
Victoria Turrian
RTS – Option Musique
Lausanne
Thomas Gisler
Schüür
Luzern
JURY 2 – MEMBRES INTERNATIONAUX (sélection des primés)
INTERNATIONAL INTERNATIONAL NATIONAL NATIONAL MEDIA
Matt McDonald
CMJ Music Marathon
New York / USA
Greg Parmley
ILMC
London / UK
René Renner
Feraltone Management London
David Torreblanca
Montreux Jazz Festival
Montreux
Chiara Fanetti
RSI Rete3
Lugano
Thomas Soenderby Jepsen
Roskilde Festival / Denmark
Chris Prosser
ILMC / IQ Mag 
London / UK
Philippe Cornu
Gurten Festival
Bern
Marc Lambelet
Gampel Openair
Gampel / Mainland Music AG Zurich
Flavio Tuor
Radio Rumantsch
Chur
Fruzsina Szep
Berlin Open-air / Lollapalooza
Berlin / Deutschland
Terry McNally
IQ Magazine 
Barcelona / Espana 
Christof Huber
Openair St.Gallen
St.Gallen
Sebastien Vuignier
TAKK Productions
Lausanne
Danilo Bavier
SRF Virus
Zürich
Kem Lalot
Les Eurockéennes
Belfort / France
Jenny Wren
Body & Soul /Electric Picnic / Ireland
Philip Schnyder
m4music Zurich
Laurence Vinclair
Les Docks
Lausanne
François Kueffer
RTS – Couleur3
Lausanne
Ivan Milvojev
EXIT festival
Novi Sad / Serbia
Martin Elbourne
The Great Escape Brighton / Glastonbury festival / UK
Michèle Müller
Paleo Festival
Nyon
Chrigel Fisch
RFV
Basel
Fabien Eckert
20 Minutes
Lausanne

Jury
Swiss Live Talent 2015
Bierhübeli – Berne

LAUREATS 2013

 

ELECTRO DANCE

We love machine (BE)

URBAN HIP-HOP GROOVE REGGAE

Rootwords (GE)

BEST LIVE ACT

Hathors (ZH)

ROCK METAL

Camion (VD)

NATIONAL LANGUAGE

Ursina (GR)

PUBLIC AWARD

Ursina (GR)

POP INDIE FOLK SONGWRITING

Alvin Zealot (LU)

BEST EMERGING TALENT

The Animen (GE)

FONDATION SUISA AWARD

We love machines (BE)