INTERNATIONAL JURY 2022
TO ELECT THE ARTISTS WICH SHOULD GET AN AWARD
NATIONAL JURY 2022
TO ELECT 5 NOMINEES FOR EACH MUSIC GENRE
Pop Indie Folk Songwriter
Réjane Chassot High Law Music Rights Estavayer-le-Lac
Eric Grosjean RTS Lausanne
Alexandra Duvanel Les Docks Lausanne
Aline Bianchi Norma Music Dangio
Martina Kull Fri-Son Fribourg
Rock Metal
Maude Paley Rockin Chair Vevey
Christophe Zindel Viking Production Lausanne
François Küffer RTS-Couleur 3 Lausanne
Alexandrine Beguin Just Because Zurich
Electro Dance
Lola Nada Inouïe Genève
Aline Bianchi Norma Music Dangio
Dominik Thaller Bscene Festival Basel
Alessandra Visentini RSI – Rete 3 Comano
Biru Bee Gurten Festival Bern
Urban Hip-Hop Groove Reggae
Renaud Durussel Transforme Festival Genève
Flavien Droux Nouveau Monde Fribourg
Yves Zbaeren De La Sar Lausanne
Lena Fischer Gurten Festival Bern
Laurence Desarzens Swiss Music Export Zurich
Thomas Lecuyer Blues Rules Festival Crissier
National Language
Thomas Van Daele Les Georges Fribourg
Eric Grosjean Paradiso RTS Lausanne
Flavio Tuor RTR Chur
Alex Hugli Les Docks Lausanne
Nick Wehren Sonart Zurich
Best Emerging
Marie-Luce Allimann GRRIF Fribourg
Yves Descombes Radio Fribourg Fribourg
François Küffer RTS-Couleur 3 Lausanne
Martin Schneider Radio Rabe Bern Bern
David Letare M La Radio Crissier
Nicola ‘Raba’ Albertoni RSI – RETE 3 Lugano
Best Live
Mathieu Monnier Paléo Festival Nyon
Christoph ‘Biru’ Haller Gurten Festival Bern
Rémi Bruggmann Montreux Jazz Festival Montreux
Michel May Palp Festival Bruson
Fabienne Wolfschlaeger Open Air St. Gallen St. Gallen
Dominik Thaller Bscene Festival Basel

INTERNATIONAL JURY 2017

TO ELECT THE ARTISTS WICH SHOULD GET AN AWARD
NATIONAL
NATIONAL JURY 2017
TO ELECT 5 NOMINEES FOR EACH MUSIC GENRE
Pop Indie Folk Songwriter
Laurent Nicolas Jval festival Begnins
Raphael Schemel Kiff Aarau
Kathy Fluck Dachstock Bern
Daniel (`Duex) Bad Bonn / Kilbi Duedingen
Severo Marchionne Swiss Pop Basel
Rock Metal
Raphael Martin Crock The Rock Etagnières
Yannick Dudli Rössli Bern
Sebastien Olesen Palp Festival Martigny
Dani Fischer ISC Bern
Leslie Lattmann Gaswerk Winterthur
Electro Dance
Rahel ‘Zora’ Hürlimann Frauenraum Bern
Xavière Sennac La Superette / Case à Chocs Neuchâtel
Filippo Corbella Longlake & Elettrolake Festival Lugano
Biru Bee Club Bonsoir Bern
Raphael Spiess Südpol Musik Tanz Theater Kriens
Urban Hip-Hop Groove Reggae
Arnaud – Bee Flat Bee Flat / Turnhalle / Progr Bern
Sandro Bernasconi Kaserne Basel
Tanya Gavrancic Casino / Musikrat SMR Basel
Alexandre Hugli Les Docks Lausanne
Damien Testuz Rocking Chair Vevey
National Language
Chiara Fanetti Rete3 Lugano
Danilo Bavier (POP) RTR Chur
Priscille Alber Chat Noir / Voix de Fête Genève
Christoph Spicher Zermatt Unplugged Zermatt
Pablo Vögtli SRF Zürich